1- دستگاه کنترل دما


دستگاه کنترل دما مجموعه‌ای از آزمایشات مفهومی در جهت آموزش مقدماتی مفاهیم مهندسی کنترل، تحت مثال کنترل دما ارائه می‌دهد. این واحد آزمایشگاهی از دو چرخه‌ی مجزای آب تشکیل شده است. چرخه‌ی آب گرم شامل مخزنی مجهز به هیتر الکتریکی است. در چرخه‌ی دیگر آب شهر توسط مبدل حرارتی صفحه‌ای گرم می‌شود. دمای آب خروجی از مبدل توسط سنسور دمای الکترونیکی اندازه‌گیری می‌شود. دمای آب سرد خروجی از مبدل به وسیله‌ي توان اعمالی به هیتر تعبیه شده در مخزن آب گرم کنترل می‌شود. نرم‌افزار کنترلی ارائه شده همراه با دستگاه کنترل دما، مقادیر دمای اندازه‌گیری شده و درصد توان هیتر را نمایش داده و به کمک آن می‌توان برای کنترلرهای مختلف روند تغییرات را مشاهده و ثبت نمود

     

2- دستگاه کنترل سطح


دستگاه کنترل سطح مجموعه‌ای از آزمایشات مفهومی در جهت آموزش مقدماتی مفاهیم مهندسی کنترل، تحت مثال کنترل سطح یک مایع ارائه می‌دهد. این واحد آزمایشگاهی از یک مخزن مستطیلی استیل، یک مخزن استوانه‌ای شیشه‌ای، شیر کنترل همراه با Actuator، سنسور فشار، پمپ، PLC و جعبه برق تشکیل شده است. با روشن شدن دستگاه، پمپ آب را از مخزن استیل گرفته و وارد مخزن شیشه ای می‌کند. در قسمت جلویی مخزن شیشه‌ی، یک خط کش شفاف پلاستیکی نصب شده است تا امکان خواندن دقیق سطح از روی مخزن فراهم شود. آب داخل مخزن از طریق شیر کنترل تخلیه می‌شود. این شیر مستقیما از PLC  دستگاه دستور می‌گیرد. بدین ترتیب سطح آب درون مخزن شیشه‌ای به وسیله‌ي درصد باز بودن شیر کنترل قرار گرفته بر سر خروجی مخزن، کنترل می‌شود. نرم‌افزار کنترلی ارائه شده همراه با دستگاه کنترل سطح مایع، مقادیر ارتفاع مایع و درصد باز بودن شیر کنترل را نمایش داده و به کمک آن می‌توان برای کنترلرهای مختلف روند تغییرات را مشاهده و ثبت نمود. 

    

3- دستگاه کنترل فشار


دستگاه کنترل فشار مجموعه‌ای از آزمایشات مفهومی در جهت آموزش مقدماتی مفاهیم مهندسی کنترل، تحت مثال کنترل فشار ارائه می‌دهد. این واحد آزمایشگاهی از یک چرخه‌ی آب و مخزن استوانه‌ای استیل دارای سنسور فشار تشکیل شده است. سنسور فشار صنعتی در این واحد، فشار درون مخزن را اندازه‌گیری کرده و به نرم‌افزار منتقل می‌کند. شیر کنترل در پیش از مخزن استوانه‌ای واقع شده است. فشار مخزن استیل به وسیله‌ي شیر کنترلی ورودی آب به مخزن، کنترل می‌شود. نرم‌افزار کنترلی ارائه شده همراه با دستگاه کنترل فشار، مقادیر فشار مخزن و درصد باز بودن شیر را نمایش داده و به کمک آن می‌توان برای کنترلرهای مختلف روند تغییرات را مشاهده و ثبت نمود.

       

4- هیتینگ منتل (شوف بالن)


دستگاه الکترومنتل آنالوگ یا شوف بالن آزمایشگاهی سری الکترودهای گرمکن (منتل های مخصوص گرمایش) بطور اختصاصی طراحی شده اند تا پاسخی جامع به چگونگی حرارت دادن تدریجی مایعات در ظروف شیشه ای گرد در آزمایشگاه مدرن ارائه دهند. از این دستگاه جهت گرم کردن یا حرارت دادن مایعات ارگانیک قرار داده شده درون  فلاسک های کف گرد یا ظروف های مربوط به واکنش های مورد نیاز برای جوش ، تبخیر ، تقطیر یا استخراج استفاده می شود. به طور کلی اساس این دستگاه بدین گونه می باشد که، این دستگاه سیستم  الکتریکی گرمایی سنتی را با بسیاری از ویژگی های جدید ترکیب می کند ،تا گزینه های مختلفی را در اختیار کاربر قرار دهد که بتواند از ویژگی های دستگاه بهره ببرد. هدف اصلی از ساخت این دستگاه حرارت دادن غیر مستقیم محلول ها در آزمایشگاه است. تمامی این دستگاه دارای یک سیستم تنظیم کننده انرژی هستند که جهت نمایش میزان حرارت و گرما، یک لامپ یا یک صفحه دیجیتال طراحی شده است.

 5- اسپکتروفوتومتر


اسپکتروفتومتریا همان طیف سنجی در واقع برهم کنش نور با ماده را مورد بررسی قرار می دهد. دستگاههای اسپکتروفتومتر ماوراء بنفش / مرئی به عنوان پر مصرف ترین دستگاههای اسپکتروفتومتر در آزمایشگاه بوده که در آن با توجه به میزان عبور و جذب ، غلظت مواد در یک نمونه تعیین می گردد. عموماً منابع نوری قابل استفاده در این دستگاه یک لامپ هالوژن تنگستن، برای نور مرئی و یک لامپ دوتریم برای نور UV میباشد

 

  ph - 6  متر


برای تعیین غلظت یون های هیدروژن محلول می توان از pH متر استفاده نمود، این دستگاه با داشتن یک الکترود به عنوان شناساگر، pH محول (غلظت اسیدی و بازی) را اگر در حد 0 تا 14 باشد، اندازه گیری کند. برای سنجش این غلظت از یک پتانسیومتر استفاده می شود تا تغییر و تحول پتانسیل های الکتریکی الکترودها را مورد سنجش قرار دهد.

 

7- هود لامینار


 عملکرد هود های لامینار مبتنی بر استفاده از جذب هوای لامینار از میان یک یا بیشتر از یک فیلترHEPA می باشد که هدف پشت طراحی این فیلتر ها فراهم سازی یک محیط کاری فاقد آلاینده ها و حفاظت از محصول می باشد . هوا به داخل یک سیستم فیلتراسیون کشیده شده و به دنبال آن از میان سطح کاری در قالب قسمتی از فرآیند جریان های لامینار به خارج هدایت می شود .

یک پیش فیلتر و یک فیلتر HEPA معمولا شکل دهنده ی سیستم فیلتراسیون هستند . هود لامینار از جناحین محصور شده و فشار مثبت هوا به صورت مداوم حفظ می شود تا از ورود هوای آلوده به داخل فضای اتاق ممانعت شود .

 

8- هود شیمیایی


هود شیمیایی یا هود شیمی (Fume Hood) جزء اقلام اساسی در آزمایشگاه ها جهت امنیت فضای آزمایشگاه و سلامت کارکنان آزمایشگاه و مهمترین رکن استاندارد یک آزمایشگاه می‌باشد. هود شیمیایی در فرآیند استفاده با توجه به فن های قرارگرفته در ساختار هود، بخارهای شیمیایی را به بیرون از ساختمان تخلیه و یا از طریق فیلتر کربن جذب می‌نماید.

  

9- بن ماری


بیشترین کاربرد بن ماری نگهداشتن محیط داخلی دستگاه در دمای معین برای انجام تستهای تحقیقاتی مختلف با دقت بالاست. دستگاه بن ماری در آزمایشگاههای تحقیقاتی، مولکولی، کلینیکی، صنعتی و داروسازی از کاربرد بسیار بالایی برخوردار است.

 

10- شیکر انکوباتور


یک ابزار آزمایشگاهی است که در آزمایشگاه های بیولوژی برای کشت و رشد دادن نمونه های زنده مانند سلول ها یا میکروب ها به کار می رود.این وسیله با کنترل رطوبت، دما، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن شرایطی مناسب برای رشد اورگانیسم های زنده فراهم می کند و همچنین نگهداری محلول ها و مواد دردمای خاص همراه با تکان دادن آنها و انکوباتور یکی از از ابزار های مهم در آزمایش های میکروبیولوژی، زیست‌شناسی سلولی و... به حساب می آید.

 

10- راکتور شیشه ای دو جداره


راکتور از جمله تجهیزاتی است که برای تولید مواد شیمیایی از مواد پایه دیگر استفاده می‌شود. در واقعا راکتور دستگاهی است که موادی با درصد مشخص وارد آن شده و ماده یا مواد جدیدی در آن تولید می‌شود. به طور کلی فرآیند واکنشی که قرار است منجر به تولید محصولی شود در راکتوری که با توجه به فرآیند مورد نظرطراحی شده است انجام می‌شود.

 

11- پمپ پریستالتیک

پمپ پریستالتیک (Peristaltic pump) از سری پمپ تزریق در رده پمپ های جابجایی مثبت می باشد و می توانند سیالات گوناگونی را پمپاژ نماید. در این پمپ ها سیال داخل یک لوله انعطاف پذیر محبوس می شود. لوله انعطاف پذیر ( تیوب ) داخل محفظه دایروی پمپ قرار دارد. روتور پمپ که تعدادی غلطک، کفشک یا جاروبک به محیط خارجی آن متصل است، وظیفه متراکم کردن تیوب را دارد. وقتی روتور می چرخد، قسمتی از تیوب تحت فشار یا بسته شدن قرار می گیرد که این سبب می شود به سیال نیرویی وارد گردد تا داخل تیوب حرکت کند. بعلاوه وقتی تیوب باز می شود و به حالت اولیه اش بر می گردد، سیال به داخل پمپ جریان می یابد. این فرآیند پریستالتیک نام دارد و در بسیاری از سیستم های بیولوژیک استفاده می شود.

 پمپ پریستالتیک عموما برای پمپاژ سیالات تمیز و استریل و یا سیالات خورنده استفاده می شود. چرا که ورود آلودگی در این پمپ ها اتفاق نمی افتد. بعضی از کاربردهای این پمپ ها در پمپاژ فرآورده های خونی، سیالات شیمیایی خورنده، سیالات حاوی مواد جامد زیاد و همچنین در جاهایی که سیال می بایست از محیط ایزوله گردد، می باشد.

 

12- ظرف تحت فشار


کاربرد این دستگاه اعمال همزمان دما و فشار می باشد.

 

13- هیتر مغناطیسی


 هات پلیت یکی از تجهیزات اصلی آزمایشگاه است که در انواع آزمایشگاه ها برای گرم کردن مایعات ، جامدات یا شیشه آلات استفاده می شود. هات پلیت جزو دستگاه‌های اولیه در هر آزمایشگاه بوده و برای مصارف عمومی طراحی و تولید شده است. برای آزمایش‌های گوناگون دما و سرعت چرخش به‌صورت مستقل قابل تنظیم می‌باشد. به منظور مخلوط نمودن مایعات از مگنت داخل ظرف و بدون ارتباط مکانیکی استفاده می‌شود. شکل و اندازه مگنت وابسته به سرعت چرخش و مایع داخل می‌باشد. انرژی بهینه و سرعت دلخواه کاربر توسط برد الکترونیکی تامین شده و دمای صفحه حرارت دهنده با ترموستات قیاسی دارای حباب حسگر، دائما کنترل می‌شود.

 

14- ترازو


ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی وسیله ای است که به منظور توزین اجسام با دقت بالا بکار می رود. ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی معمولا دارای صفحه محفظه توزین هستند که استفاده از صفحه محفظه برای جلوگیری از تاثیر هوا بر وزن مواد می باشد. ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی از کفه ، محفظه و صفحه ی نمایشگر دیجیتال تشکیل شده و معمولا قابلیت اتصال به کامپیوتر را نیز دارا می باشد. در بسیاری از صنایع مانند ترکیبات شیمیایی و ساخت دارو و آزمایشگاهها که وزن اندازه گیری شده یکی از پارامترهای بسیار ضروری می باشد و وجود خطا در آن جبران ناپذیر است، توزین با دقت بسیار بالا به وسیله ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی مورد نیاز می باشد.

 

15- سانتریفیوژ


برای جدا کردن ذرات از محیط مایع به وسیله رسوب دادن آنها به کار می روند. اساس فیزیکی جداسازی اعمال نیروی گریز از مرکز (centrifugal force) بر روی ذرات در حال دوران است که با شعاع میدان دوران و سرعت دوران نسبت مستقیم دارد. ذرات سنگین تر زودتر رسوب می کنند و بقیه ذرات برحسب وزن مخصوص خود رسوب می کنند.

 

16- حمام التراسونیک


حمام التراسونیک (Ultrasonic Bath) که تمیز کننده التراسونیک (Ultrasonic cleaner) نیز نامیده می شود، دستگاهی جهت حذف سریع و کامل آلاینده ها از اشیاء است که در مخزن مایع با امواج فراصوت با فرکانس بالا غوطه ور هستند. این امواج فراصوت غیر قابل شنیداری یک عمل لایه برداری خفیف را در داخل مایع در التراسونیک کلینر انجام می دهند و آلاینده ها را از تمام سطوح در تماس با مایع از بین می برد.

حمام التراسونیک ( التراسونیک کلینر ) در واقع یک ظرف فلزی است که مقداری آب داخل آن می باشد. دستگاه متصل به این ظرف امواج فراصوت ایجاد می کند. یکی از موارد استفاده از محصولات حمام التراسونیک پخش ذرات داخل محلول و در نتیجه یکنواخت شدن محلول مورد نظر می باشد. این امواج می توانند پیوندهای بین تکه های کلوخه شده را بشکنند و باعث افزایش کیفیت محلول شود. در واقع جدیدترین و حرفه ای ترین وسیله جهت پاک کردن تجهیزات محصولات حمام التراسونیک ( التراسونیک کلینر ) می باشد. از کاربردهای دیگر تمیزکننده التراسونیک ( شوینده التراسونیک ) می توان به ضدعفونی کردن، دگاز کردن hPLC، هموژنایزر، شستشوی قطعات مختلف، انژکتورشوئی، تمیز کردن وسایل جراحی و طلاهای ظریف و اجسام در حد میکرون اشاره نمود.

 

17- آب مقطر گیری


عمل تقطیر عبارت از فرآیند جدا سازی مواد شکل دهنده ی یک مخلوط مایع به وسیله ی تبخیر و تغلیظ (تبدیل بخار به مایع) تقطیر هایی که در محیط های آزمایشگاهی صورت می گیرند تقریبا منحصرا در قالب تقطیر های ناپیوسته اجرا می شوند. دستگاه تقطیر آزمایشگاهی که مورد استفاده قرار می گیرد از حداقل یک منبع حرارتی شکل گرفته است که مواد منبع داخل آن تحت حرارت قرار می گیرند ، یک کندانسور که درون آن بخار شکل گرفته دوباره تحت عمل سرد کردن قرار می گیرد و به شکل مایع بر می گردد و یک دریافت کننده که مایع تغلیظ یا تخلیص شده را که عصاره نام دارد جمع آوری می کند.

 

18- دماسنج اینفرارد


اینفرارد ترمومتر ها شکل دیگری از دماسنج های غیر تماسی هستند که محدودیت فاصله در اندازه گیری در آنها بیشنر مشهود است. معمولا در صنایعی که فاصله با جسم کمتر است بیشتر کاربرد دارد به عنوان مثال بازرسین مواد غذائی و بهداشت ملموس ترین کاربرد اینفرارد ترمومتر ها را دارند .

 

19- شیکر لوله


 دستگاه شیکر لوله یا همان ورتکس وسیله ای ست که برای مخلوط کردن نمونه های داخل لوله با حجم های کم کاربرد دارد. انواع مختلف لوله از قبیل لوله‌های نمونه برداری، لوله‌های سانتریفیوژ، لوله‌های اپندروف و به طور کلي تمامي لوله‌هايي که حداکثر قطر آنها تا 30میلی‌متر است را می‌توان درون اين دستگاه قرار داد. نوع حرکت شیکر اوربیتالی می باشد.

 

20- دیتا لاگر

از دیتا لاگر جهت داده برداری استفاده می شود.