1-  استخراج جامد

اساس استخراج، اختلاف حلالیت یک جزء در دو حلال غیر قابل حل در یکدیگر است. برخی مواد نسبت به مواد دیگر دارای قابلیت حلالیت بیشتری در یک حلال مخصوص هستند. اگر یک جسم جامد به وسیله یک حلال استخراج شود، به آن استخراج جامد ـ مایع گویند. کاربرد‌های این روش برای مثال بدست آوردن روغن از دانه‌های روغنی و یا صاف کردن نمک فلزات از سنگ معدن آنها است. در این دستگاه سعی بر آن است تا فرآیند استخراج جامد مایع و عوامل موثر بر این فرآیند در طی آزمایش استخراج روغن از دانه های کلزا  مورد بررسی قرار می گیرد.

2- برج تقطیر


تقطیر فرآیندی است برای جداسازی ترکیبات یک محلول بر اساس تفاوت در فراریت آنها. این جداسازی در برج تقطیر انجام می‌شود. برج تقطیر در صنعت و آزمایشگاه‌ها کاربرد دارد. مثلاً در مقیاس صنعتی برای جداسازی برش‌های نفتی بر اساس اختلاف نقطه جوش هیدروکربن‌های مختلف، استفاده می‌شود.

  3-    برج جذب و دفع


گازهایی که در فرآیندهای مختلف صنعتی تولید می‌شوند، اغلب یا به صورت مخلوط هستند و یا شامل ناخالصی‌ها. بنابراین قبل از استفاده از این گازها در فرآیندهای بعدی، باید ناخاصی‌ها را جدا کرد. این کار در برج جذب انجام می‌شود. جذب عملی است که در آن جزئی از فاز گاز به فاز مایعی که با آن در حال تماس است منتقل می‌گردد. در واقع عمل جذب انتقال جرم از فاز گاز به فاز مایع می‌باشد. اگرانتقال جرم در جهت عکس صورت گیرد آنگاه عمل را دفع می‌نامند. مجموعه حاضر یکی از کاربردی ترین مجموعههای بررسی فرآیند جذب و دفع است. با استفاده از این دستگاه دانشجویان میتوانند به بررسی قانونهای انتقال جرم از طریق برج جذب و دفع بپردازند. این دستگاه شامل یک برج آکنده نصب شده در یک استراکچر به همراه اجزاء لازم برای ذخیره محلولها انتقال خوراک و اندازه گیری دما میباشد.

 

4- ترازو


ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی وسیله ای است که به منظور توزین اجسام با دقت بالا بکار می رود. ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی معمولا دارای صفحه محفظه توزین هستند که استفاده از صفحه محفظه برای جلوگیری از تاثیر هوا بر وزن مواد می باشد. ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی از کفه ، محفظه و صفحه ی نمایشگر دیجیتال تشکیل شده و معمولا قابلیت اتصال به کامپیوتر را نیز دارا می باشد. در بسیاری از صنایع مانند ترکیبات شیمیایی و ساخت دارو و آزمایشگاهها که وزن اندازه گیری شده یکی از پارامترهای بسیار ضروری می باشد و وجود خطا در آن جبران ناپذیر است، توزین با دقت بسیار بالا به وسیله ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی مورد نیاز می باشد.

 

5- هیتر مغناطیسی


 هات پلیت یکی از تجهیزات اصلی آزمایشگاه است که در انواع آزمایشگاه ها برای گرم کردن مایعات ، جامدات یا شیشه آلات استفاده می شود

هات پلیت جزو دستگاه‌های اولیه در هر آزمایشگاه بوده و برای مصارف عمومی طراحی و تولید شده است. برای آزمایش‌های گوناگون دما و سرعت چرخش به‌صورت مستقل قابل تنظیم می‌باشد. به منظور مخلوط نمودن مایعات از مگنت داخل ظرف و بدون ارتباط مکانیکی استفاده می‌شود. شکل و اندازه مگنت وابسته به سرعت چرخش و مایع داخل می‌باشد. انرژی بهینه و سرعت دلخواه کاربر توسط برد الکترونیکی تامین شده و دمای صفحه حرارت دهنده با ترموستات قیاسی دارای حباب حسگر، دائما کنترل می‌شود.

 

6- کشش سطحی


دستگاه اندازی گیری کشش سطحی تنسیومتر Tensiometer توس نانو با اندازه گیری کشش سطحی مایعات می توان میزان تعامل مایع با سطح را مشخص کرد، عنوان کرد: اندازه گیری کشش سطحی می تواند در تعیین میزان چسبندگی مایعات به سطوح دیگر را مشخص کند. میزان کشش سطحی می تواند در صنایعی مانند رنگ، جوهر، چسب و یا هر مایع کاربردی در صنعت مورد استفاده قرار گیرد. اندازه گیری کشش سطحی از طریق علمی و دقیق تنها از طریق دستگاه است که می تواند در صنایع مختلف کاربرد زیادی داشته باشد.ضمنا این دستگاه می تواند طبق استانداردASTM-D971  کشش سطحی و بین سطحی سیالات را اندازه گیری نماید.

 

 7 - حمام سیرکولاتور

در آزمایشگاه حمام آزمایشگاهی (سیرکولاتور آزمایشگاهی) جزو لوازم جانبی به شمار می روند که در کاربرد های آزمایشگاهی و تحقیقاتی به منظور گرما دادن، گداختن، خنک کردن و حفظ یک محیط پیوسته در رابطه با نمونه های حساس به دما استفاده می شوند.

 

8- حمام التراسونیک


حمام التراسونیک (Ultrasonic Bath) که تمیز کننده التراسونیک (Ultrasonic cleaner) نیز نامیده می شود، دستگاهی جهت حذف سریع و کامل آلاینده ها از اشیاء است که در مخزن مایع با امواج فراصوت با فرکانس بالا غوطه ور هستند. این امواج فراصوت غیر قابل شنیداری یک عمل لایه برداری خفیف را در داخل مایع در التراسونیک کلینر انجام می دهند و آلاینده ها را از تمام سطوح در تماس با مایع از بین می برد.

حمام التراسونیک ( التراسونیک کلینر ) در واقع یک ظرف فلزی است که مقداری آب داخل آن می باشد. دستگاه متصل به این ظرف امواج فراصوت ایجاد می کند. یکی از موارد استفاده از محصولات حمام التراسونیک پخش ذرات داخل محلول و در نتیجه یکنواخت شدن محلول مورد نظر می باشد. این امواج می توانند پیوندهای بین تکه های کلوخه شده را بشکنند و باعث افزایش کیفیت محلول شود. در واقع جدیدترین و حرفه ای ترین وسیله جهت پاک کردن تجهیزات محصولات حمام التراسونیک ( التراسونیک کلینر ) می باشد. از کاربردهای دیگر تمیزکننده التراسونیک ( شوینده التراسونیک ) می توان به ضدعفونی کردن، دگاز کردن hPLC، هموژنایزر، شستشوی قطعات مختلف، انژکتورشوئی، تمیز کردن وسایل جراحی و طلاهای ظریف و اجسام در حد میکرون اشاره نمود.

 

متر ph       -   9 


برای تعیین غلظت یون های هیدروژن محلول می توان از pH متر استفاده نمود، این دستگاه با داشتن یک الکترود به عنوان شناساگر، pH محول (غلظت اسیدی و بازی) را اگر در حد 0 تا 14 باشد، اندازه گیری کند. برای سنجش این غلظت از یک پتانسیومتر استفاده می شود تا تغییر و تحول پتانسیل های الکتریکی الکترودها را مورد سنجش قرار دهد.

  

10-  اسپکتروفوتومتر


اسپکتروفتومتریا همان طیف سنجی در واقع برهم کنش نور با ماده را مورد بررسی قرار می دهد. دستگاههای اسپکتروفتومتر ماوراء بنفش / مرئی به عنوان پر مصرف ترین دستگاههای اسپکتروفتومتر در آزمایشگاه بوده که در آن با توجه به میزان عبور و جذب ، غلظت مواد در یک نمونه تعیین می گردد. عموماً منابع نوری قابل استفاده در این دستگاه یک لامپ هالوژن تنگستن، برای نور مرئی و یک لامپ دوتریم برای نور UV میباشد

 

11- سانتریفیوژ


برای جدا کردن ذرات از محیط مایع به وسیله رسوب دادن آنها به کار می روند. اساس فیزیکی جداسازی اعمال نیروی گریز از مرکز (centrifugal force) بر روی ذرات در حال دوران است که با شعاع میدان دوران و سرعت دوران نسبت مستقیم دارد. ذرات سنگین تر زودتر رسوب می کنند و بقیه ذرات برحسب وزن مخصوص خود رسوب می کنند.

 

12- شیکر انکوباتور


یک ابزار آزمایشگاهی است که در آزمایشگاه های بیولوژی برای کشت و رشد دادن نمونه های زنده مانند سلول ها یا میکروب ها به کار می رود.این وسیله با کنترل رطوبت، دما، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن شرایطی مناسب برای رشد اورگانیسم های زنده فراهم می کند و همچنین نگهداری محلول ها و مواد دردمای خاص همراه با تکان دادن آنها و انکوباتور یکی از از ابزار های مهم در آزمایش های میکروبیولوژی، زیست‌شناسی سلولی و... به حساب می آید.

   

13- هود شیمیایی


هود شیمیایی یا هود شیمی (Fume Hood) جزء اقلام اساسی در آزمایشگاه ها جهت امنیت فضای آزمایشگاه و سلامت کارکنان آزمایشگاه و مهمترین رکن استاندارد یک آزمایشگاه می‌باشد. هود شیمیایی در فرآیند استفاده با توجه به فن های قرارگرفته در ساختار هود، بخارهای شیمیایی را به بیرون از ساختمان تخلیه و یا از طریق فیلتر کربن جذب می‌نماید.

 

14- کوره الکتریکی


کوره الکتریکی یا کوره آزمایشگاهی دستگاهی است که دارای محفظه ای کاملا عایق شده که توسط المنت های قوی در اطراف و یا سقف دستگاه ، دمایی بالا تا حدود 1100 درجه سانتی گراد و یا 1500 درجه سانتی گراد ایجاد کرده که جهت ذوب برخی مواد و نیز گرفتن خاکستر برخی دیگر از مواد کاربرد دارد

 بنابراین کوره‌های آزمایشگاهی کوره‌هایی برای برنامه‌های انتقال حرارتی با ظرفیت بالا هستند. این کوره‌ها به طور کلی دمای یکنواخت را در سرتاسر تأمین می‌کنند.

 

15- آون


از دستگاه آون آزمایشگاهی عمدتاً برای خشک کردن لوازم آزمایشگاهی یا استریل کردن آنها (به روش حرارت خشک) و گرمادهی استفاده می شود. این دستگاه برای استریل کردن موادی که با اطمینان کافی تحت نفوذ بخار قرارنمی گیرند اما می توانند دماهای بالای مورد نیاز 160-180 درجه را تحمل کنند بکار می رود. نحوه ی عمل توسط حذف هوای سردتر از انتهای آون آزمایشگاهی به دنبال گرم شدن هوای درون محفظه است . در حالی که در بعضی از دستگاه ها از فن برای به جریان انداختن هوا استفاده می کنند ، اکثر آون های خشک کن از جاذبه به عنوان وسیله ای برای حذف کردن هوای خنک تر استفاده می کنند . جریان کاهش یافته ی هوا درون محفظه باعث می شود که این آون ها برای گرما دهی و آماده سازی آیتم های سبک وزنی نظیر پودر ها ، مهره ها و فیلم ها مناسب باشند ویژگی هایی که باید زمان انتخاب یک آون خشک کن آزمایشگاهی مد نظر گرفت شامل وزن و اندازه ی نمونه، طراحی آون آزمایشگاهی و فضای موجود و نزدیکی به و نوع منبع برق موجود می شود.

 

16- پمپ پریستالتیک

 

پمپ پریستالتیک (Peristaltic pump) از سری پمپ تزریق در رده پمپ های جابجایی مثبت می باشد و می توانند سیالات گوناگونی را پمپاژ نماید. در این پمپ ها سیال داخل یک لوله انعطاف پذیر محبوس می شود. لوله انعطاف پذیر ( تیوب ) داخل محفظه دایروی پمپ قرار دارد. روتور پمپ که تعدادی غلطک، کفشک یا جاروبک به محیط خارجی آن متصل است، وظیفه متراکم کردن تیوب را دارد. وقتی روتور می چرخد، قسمتی از تیوب تحت فشار یا بسته شدن قرار می گیرد که این سبب می شود به سیال نیرویی وارد گردد تا داخل تیوب حرکت کند. بعلاوه وقتی تیوب باز می شود و به حالت اولیه اش بر می گردد، سیال به داخل پمپ جریان می یابد. این فرآیند پریستالتیک نام دارد و در بسیاری از سیستم های بیولوژیک استفاده می شود.

 پمپ پریستالتیک عموما برای پمپاژ سیالات تمیز و استریل و یا سیالات خورنده استفاده می شود. چرا که ورود آلودگی در این پمپ ها اتفاق نمی افتد. بعضی از کاربردهای این پمپ ها در پمپاژ فرآورده های خونی، سیالات شیمیایی خورنده، سیالات حاوی مواد جامد زیاد و همچنین در جاهایی که سیال می بایست از محیط ایزوله گردد، می باشد.

 

17- دسی کاتور و پمپ خلاء


دسیکاتور خلاء شبیه قابلمه و از جنس فلز یا شیشه (پیرکس) می باشد که هوا قادر به نفوذ به آن نیست و برای نگه داشتن مواد شیمیایی آزمایشگاهی که به رطوبت حساسند، استفاده می شود. همچنین از آن برای خشک کردن مواد دیگر مانند خاک توسط خلاء و یا جلوگیری از نفوذ اضافه رطوبت بوسیله سلیکاژل استفاده می شود.

 

   

18- سمپلر


از مهمترین و پرکاربرد ترین ابزار های موجود در بخش های مختلف آزمایشگاه ها می باشد که برای برداشت و انتقال حجم معینی از مایعات و محلول های مورد نظر استفاده می گردد.

سمپلر که گاهی میکروپیپت هم گفته میشود در انوع سمپلر ثابت که فقط حجم معین و تعیین شده ای را جابجا می نماید و سمپلر متغیر که قابل استفاده بر روی حجمی بین کمترین و بیشترین حجم تعیین شده می باشد و سمپلر چند کاناله که خود به دو دسته سمپلر 8 کاناله و سمپلر 12 کاناله تقیسم می شوند تا بصورت همزمان و یکجا در رک ها بکار گرفته شوند. «3  سمپلر 0.5-10 و 10-100 و 1000 میکرولیتر در آزمایشگاه موجود است»