1-  انتقال حرارت هدایتی در جامد


انتقال حرارت به‌ طریق هدایت در داخل اجسام موقعی پدید می‌آید که گرادیان دمایی بین دو نقطه از جسم ایجاد شود، هر قدر گرادیان دما بیشتر باشد شدت انتقال حرارت زیادتر خواهد بود. هدايت، انتقال انرژي از ذرات پر‌انرژي به ذرات کم‌انرژي در يک ماده است که توسط فعل و انفعال بين ذرات صورت مي‌گيرد. در جامدات هدايت توسط فعاليت اتمي به شکل ارتعاش شبکه‌ها صورت مي‌گيرد. رسانش در هر سه حالت جامد، مایع و گاز صورت می‌پذیرد اما انتقال گرما به این روش در جامدات بیشتر از مایعات و گازهاست، زیرا هر چه مولکول‌ها به‌ هم نزدیک‌تر باشند گرما با سرعت بیشتری در ماده منتقل می‌شود.

2- انتقال حرارت آزاد و اجباری


انتقال حرارت به شیوه جابجایی یکی از سه روش انتقال گرماست که به دو صورت آزاد و اجباری انجام می گیرد. جابجایی آزاد به علت تفاوت دما و نیروی بویانسی و جابجایی اجباری به علت عوامل خارجی مثل دمنده ها یا باد شکل می گیرد. در اين دستگاه آزمايشي هوا از طريق کانال از پايين به بالا جريان می يابد. برای اين دستگاه، سه نمونه قابل تعويض موجود می باشد. برای انجام آزمايش انتقال حرارت اجباری، يک فن تعبيه شده است. دما و سرعت هوا از طريق سنسورها اندازه گيری می شوند.

  3- مبدل حرارتی پوسته لوله

انتقال انرژی حرارتی از یک سیال به سیالی دیگر در صنعت توسط دستگاهی بنام مبدل حرارتی (Heat exchanger) صورت می گیرد. در مبدل های حرارتی دو سیال با دمای متفاوت وجود دارد که این دستگاه شرایطی را فراهم می آورد تا تبادل گرما میان دو سیال بر قرار شود. معمولا مبدل های حرارتی به منظور خنک کردن سیال گرم و یا گرم کردن سیال با دمای پایین تر و یا هر دو، مورد استفاده قرار می گیرند. متداولترین و پرکاربردترین نوع مبدل های حرارتی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد مبدل های حرارتی پوسته و لوله  SHELL & TUBE  می باشد که برای کاربرد های مختلف و در اندازه های گوناگون طراحی و ساخته می شود .از این نوع مبدل ها به منظور تبخیر یک مایع یا کندانس کردن یک بخار و یا انتقال حرارت بین دو مایع استفاده می شود .

   4-  PH متر


برای تعیین غلظت یون های هیدروژن محلول می توان از pH متر استفاده نمود، این دستگاه با داشتن یک الکترود به عنوان شناساگر، pH محول (غلظت اسیدی و بازی) را اگر در حد 0 تا 14 باشد، اندازه گیری کند. برای سنجش این غلظت از یک پتانسیومتر استفاده می شود تا تغییر و تحول پتانسیل های الکتریکی الکترودها را مورد سنجش قرار دهد.

5- پمپ سرنگ

پمپ سرنگی پمپی است که برای تزریق دقیق مقدار خاصی محلول از آن استفاده می‌شود

 6- آب مقطر گیری

عمل تقطیر عبارت از فرآیند جدا سازی مواد شکل دهنده ی یک مخلوط مایع به وسیله ی تبخیر و تغلیظ (تبدیل بخار به مایع) تقطیر هایی که در محیط های آزمایشگاهی صورت می گیرند تقریبا منحصرا در قالب تقطیر های ناپیوسته اجرا می شوند. دستگاه تقطیر آزمایشگاهی که مورد استفاده قرار می گیرد از حداقل یک منبع حرارتی شکل گرفته است که مواد منبع داخل آن تحت حرارت قرار می گیرند ، یک کندانسور که درون آن بخار شکل گرفته دوباره تحت عمل سرد کردن قرار می گیرد و به شکل مایع بر می گردد و یک دریافت کننده که مایع تغلیظ یا تخلیص شده را که عصاره نام دارد جمع آوری می کند.

7-  ترازو

ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی وسیله ای است که به منظور توزین اجسام با دقت بالا بکار می رود. ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی معمولا دارای صفحه محفظه توزین هستند که استفاده از صفحه محفظه برای جلوگیری از تاثیر هوا بر وزن مواد می باشد. ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی از کفه ، محفظه و صفحه ی نمایشگر دیجیتال تشکیل شده و معمولا قابلیت اتصال به کامپیوتر را نیز دارا می باشد. در بسیاری از صنایع مانند ترکیبات شیمیایی و ساخت دارو و آزمایشگاهها که وزن اندازه گیری شده یکی از پارامترهای بسیار ضروری می باشد و وجود خطا در آن جبران ناپذیر است، توزین با دقت بسیار بالا به وسیله ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی مورد نیاز می باشد.

8- کوره


کوره الکتریکی یا کوره آزمایشگاهی دستگاهی است که دارای محفظه ای کاملا عایق شده که توسط المنت های قوی در اطراف و یا سقف دستگاه ، دمایی بالا تا حدود 1100 درجه سانتی گراد و یا 1500 درجه سانتی گراد ایجاد کرده که جهت ذوب برخی مواد و نیز گرفتن خاکستر برخی دیگر از مواد کاربرد دارد

 بنابراین کوره‌های آزمایشگاهی کوره‌هایی برای برنامه‌های انتقال حرارتی با ظرفیت بالا هستند. این کوره‌ها به طور کلی دمای یکنواخت را در سرتاسر تأمین می‌کنند.

9-   آون


 از دستگاه آون آزمایشگاهی عمدتاً برای خشک کردن لوازم آزمایشگاهی یا استریل کردن آنها ( به روش حرارت خشک ) و گرمادهی استفاده می شود. این دستگاه برای استریل کردن موادی که با اطمینان کافی تحت نفوذ بخار قرارنمی گیرند اما می توانند دماهای بالای مورد نیاز 160-180 درجه را تحمل کنند بکار می رود.نحوه ی عمل توسط حذف هوای سرد تر از انتهای آون آزمایشگاهی به دنبال گرم شدن هوای درون محفظه است . در حالی که در بعضی از دستگاه ها از فن برای به جریان انداختن هوا استفاده می کنند ، اکثر آون های خشک کن از جاذبه به عنوان وسیله ای برای حذف کردن هوای خنک تر استفاده می کنند . جریان کاهش یافته ی هوا درون محفظه باعث می شود که این آون ها برای گرما دهی و آماده سازی آیتم های سبک وزنی نظیر پودر ها ، مهره ها و فیلم ها مناسب باشند ویژگی هایی که باید زمان انتخاب یک آون خشک کن آزمایشگاهی مد نظر گرفت شامل وزن و اندازه ی نمونه ، طراحی آون آزمایشگاهی و فضای موجود و نزدیکی به و نوع منبع برق موجود می شود .

10- هود شیمیایی


هود شیمیایی یا هود شیمی (Fume Hood) جزء اقلام اساسی در آزمایشگاه ها جهت امنیت فضای آزمایشگاه و سلامت کارکنان آزمایشگاه و مهمترین رکن استاندارد یک آزمایشگاه می‌باشد. هود شیمیایی در فرآیند استفاده با توجه به فن های قرارگرفته در ساختار هود، بخارهای شیمیایی را به بیرون از ساختمان تخلیه و یا از طریق فیلتر کربن جذب می‌نماید.

11-  هود لامینار


 عملکرد هود های لامینار مبتنی بر استفاده از جذب هوای لامینار از میان یک یا بیشتر از یک فیلترHEPA می باشد که هدف پشت طراحی این فیلتر ها فراهم سازی یک محیط کاری فاقد آلاینده ها و حفاظت از محصول می باشد . هوا به داخل یک سیستم فیلتراسیون کشیده شده و به دنبال آن از میان سطح کاری در قالب قسمتی از فرآیند جریان های لامینار به خارج هدایت می شود. یک پیش فیلتر و یک فیلتر HEPA معمولا شکل دهنده ی سیستم فیلتراسیون هستند. هود لامینار از جناحین محصور شده و فشار مثبت هوا به صورت مداوم حفظ می شود تا از ورود هوای آلوده به داخل فضای اتاق ممانعت شود.

12- هیتر مغناطیسی


 هات پلیت یکی از تجهیزات اصلی آزمایشگاه است که در انواع آزمایشگاه ها برای گرم کردن مایعات ، جامدات یا شیشه آلات استفاده می شود

هات پلیت جزو دستگاه‌های اولیه در هر آزمایشگاه بوده و برای مصارف عمومی طراحی و تولید شده است. برای آزمایش‌های گوناگون دما و سرعت چرخش به‌صورت مستقل قابل تنظیم می‌باشد. به منظور مخلوط نمودن مایعات از مگنت داخل ظرف و بدون ارتباط مکانیکی استفاده می‌شود. شکل و اندازه مگنت وابسته به سرعت چرخش و مایع داخل می‌باشد. انرژی بهینه و سرعت دلخواه کاربر توسط برد الکترونیکی تامین شده و دمای صفحه حرارت دهنده با ترموستات قیاسی دارای حباب حسگر، دائما کنترل می‌شود.

13- میکروسکوپ

میكروسكوپ های مختلف دارای بزرگنمایی های متفاوتی میباشند كه عموماً با وجود عدسی های گوناگون، تصویر نمونه مورد نظر چند برابر می شود . اصول كلی در تمامی انواع میكروسكوپ ها براساس عبور نور با طول موج های متفاوت از چندین عــدسی محدب می باشد كه هرچقدر طول موج نور به كار رفته در میكروسكوپ مزبور كوتاه تر باشد قدرت تفكیك و یا جــداكنندگی آن میكروسكوپ بیشتر است.

14- دسی کاتور و پمپ خلاء


دسیکاتور خلاء شبیه قابلمه و از جنس فلز یا شیشه (پیرکس) می باشد که هوا قادر به نفوذ به آن نیست و برای نگه داشتن مواد شیمیایی آزمایشگاهی که به رطوبت حساسند، استفاده می شود. همچنین از آن برای خشک کردن مواد دیگر مانند خاک توسط خلاء و یا جلوگیری از نفوذ اضافه رطوبت بوسیله سلیکاژل استفاده می شود.